501 486 444 biuro@pestpatrol.pl

Encyklopedia 

szkodników

Poznaj najczęściej spotykane szkodniku w Europie wschodniej – w Polsce. Naucz się je rozróżniać oraz dowiedz się jak można je skutecznie zlikwidować.

Insekty

Zwane też owadami najliczniejsza grupa zwierząt na Świecie.

KARACZAN

Karaczany przywędrowały do naszej strefy umiarkowanej z ciepłych rejonów świata wraz z transportowanymi towarami oraz w wyniku migracji ludzi. Karaczany upodobały sobie najbardziej duże aglomeracje, gdzie mają sprzyjające warunki do utrzymania się i rozwoju. Często zasiedlają nowoczesne budownictwa tak jak bloki mieszkalne, zaopatrzone w zsypy i windy, oraz inne pomieszczenia ogólnego użytku. Potrafią przemieszczać się poprzez sieć połączonych ze sobą kanałów i szybów z rurami wodno- kanalizacyjnymi. Lubią chować się w szczelinach, szparach czy wszelkich pęknięciach. Młodym karaczanom wystarczy szczelina o szerokości zaledwie 0,5 mm, dorosłe samce przecisną się przez szczelinę o szerokości 1,6 mm, zapłodnione samice potrzebują już szczeliny o szerokości 4,5 mm. Karaczany (nazywane też hełmcami) mają ciało owalne i silnie spłaszczone. Głowę z dużymi oczami i szczeciniaste, długie czułki. Najbardziej aktywne są nocą, w dzień przez większość czasu odpoczywają w swoich ulubionych miejscach.

karaczan

W Polsce „karaluchy” występują najczęściej w trzech gatunkach:kaczan prusak (blateella germianica)przybyszka amerykańska (periplaneta americana) – inaczej karaluch amerykański karaczan wschodni (blatta orientalis) – potocznie zwany karaluchem Dlaczego karaczany są groźne? Ponieważ mogą przenosić wirusy chorób jak i wirusy chorób zakaźnych. Owady te żyją w magazynach szpitalnych, salach chorych, kuchniach oddziałowych, gdzie żywią się odpadami i resztkami opatrunków, wydzielinami pacjentów. Tak też nie trudno sobie wyobrazić, że mogą być przyczyną wszelakich chorób zakaźnych.

Aby zabezpieczyć się przed karaluchami najlepiej szczelnie zabezpieczyć żywność w pojemnikach i regularnie usuwać resztki jedzenia w ten sposób ograniczając im możliwości przetrwania i żywność.

JAK POZBYĆ SIĘ PRUSAKÓW?

Profesjonaliści stosują żele a z antraktantem pokarmowym. Metoda ta ma bardzo wysoką skuteczność. To co również przemawia na jej wykorzystanie to jak najmniej inwazyjny sposób w stosunku do zwierząt domowych jak i lokatorów.

OSY

(VESPULA GERMANICA)

Nalerzą do rzędów błonkówek. W stosunku do człowieka odbierane są jako owady niebezpieczne z powodu ich natarczywości i umiejętności użądlenia człowieka. Użądlenie jest zależne od wrażliwości osoby ludzkiej. Objawy ogólne, które występują po upływie minut, godzin czy też doby to np. opuchlizna, ból piekący, oczywiście obrzęk użądlonego miejsca, ale również takie jak zaburzenia pracy serca, trudności w normalnym spokojnym oddychaniu, jak i w ekstremalnych przypadkach reakcja wstrząsowa. Osy budją gniazda, wk tórych może znajdować się do kilku tysięcy poszczeólnych owadów.

osa

Co ważne osy należy zniszczyć zanim założą kolonie. Nie należy lekceważyć pojedynczych osobników w szczególności zaś szerszeni. Gniazda często budują w pomieszczeniach, budynkach zamieszkanych przez ludzi. Co ciekawe bardzo łatwo jest je rozdrażnić. Mogą zachowywać się agresywnie nawet na gwałtne ruchy ludzkie silne zapachy perfum, na jaskrawe lub ciemne kolory. Istotne jest również to, że broniąc swojego gniazda potrafią zaatakować całym rojem. Osy żerują na padlinie lub odchodach tak też co naturalne istnieje możliwość, że będą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze.

gniazdo os

JAk USUNĄĆ GNIAZDO OS?

Towarzystwo tych owadów z pewnością nie jest miłe, jeszcze gorsze jest w przypadku osób reagujących alergicznie, dla których jad może stanowić śmiertelne zagrożenie. Nasi technicy przy użyciu opryskiwacza lub opylacza rozwiąża problem os w ciągu godziny likwidując je oraz ich gniazda.

MRÓWKI FARAONA

( MONOMORIUM PHARAONIS )

 

Gatunek, który przedostał się do europy z Indii, ze względu na ciepłolubność zamieszkuję powmieszczenia z centralnym ogrzewaniem. Zanieczyszca produkty spożywcze i pokarmy ludzkie ponieważ odżywia się nimi. O długości zaledwie 2mm, w kolorze żółtym (samice) oraz czarnym (samce). Wystęują również w obiektach takich jak szpitale, restaurację, piekarnie , hotele itp. Czasami gryzą ludzi, ich ukosząnia pokrywają się bąblami.

mrówka faraona

Najgorsze zagrożenie stanowią w szpitalach, gdzie przenoszą wszelakie drobnoustroję. .Niestety dostają się pod opatrunki gipsowe i żerują na brzegach ran. Atakują również ludzi z ropniakami lub chorobami skóry.

Szczególnie trudne w wytępieniu. Podstawą jest utrudnianie im w o góle zasiedlenia się. Tak też należy zapobiegać temu poprzez szczelność pomieszczeń przy rurach kanalizacyjnych i grzewczych przy listwach podłogowych itp. Regularnie usuwać wszelkie resztki jedzenia tak aby te owady nie mogły na nich żerować

MRÓWKI FARAONA

(MONOMORIUM PHARAONIS )

 

Gatunek, który przedostał się do europy z Indii, ze względu na ciepłolubność zamieszkuję powmieszczenia z centralnym ogrzewaniem. Zanieczyszca produkty spożywcze i pokarmy ludzkie ponieważ odżywia się nimi. O długości zaledwie 2mm, w kolorze żółtym (samice) oraz czarnym (samce). Wystęują również w obiektach takich jak szpitale, restaurację, piekarnie , hotele itp. Czasami gryzą ludzi, ich ukosząnia pokrywają się bąblami.

 

mrówki w misce z cukrem

 

Najgorsze zagrożenie stanowią w szpitalach, gdzie przenoszą wszelakie drobnoustroję. .Niestety dostają się pod opatrunki gipsowe i żerują na brzegach ran. Atakują również ludzi z ropniakami lub chorobami skóry.

Szczególnie trudne w wytępieniu. Podstawą jest utrudnianie im w o góle zasiedlenia się. Tak też należy zapobiegać temu poprzez szczelność pomieszczeń przy rurach kanalizacyjnych i grzewczych przy listwach podłogowych itp. Regularnie usuwać wszelkie resztki jedzenia tak aby te owady nie mogły na nich żerować

KOMARY

komar wbity w skórę

Od wiosny do jesieni jest okres największego występowania komarów, co wiąże się z ich dokuczliwością w stosunku do ludzi jak i zwierząt domowych. Ciekawostką jest, że w Polsce odnotowano 47 gatunków komarów. Ich ulubionym środowiskiem jest środowisko wodne, wokół siedzib ludzkich. Mało kto wie, że samce karmią się nektarem kwiatów, natomiast samice wolą karmić się krwią zwierząt stałocieplnych i ludzi. Najpopularnieszy jest komar brzęcący (culex pipens), którego naturalnym miejscem przebywania są okolice zamieszkałe przez ludzi. Doskiwer pastiwskowy (aedimorphus vexans) występjuę od maja do jesieni. W zabudowaniach wiejskich i stajniach możemy zaobserwować widliszka malarycznego (anopheles maculipennis), jego nazwa związana jest z tym iż jest on potecjalnym nosicielem wirusa wywołującego malarie. Tak naprawdę musi to być miejsce gdzie istnieje szereg czynników i bardzo wysoka zakaźność tym wirusem.

komar

W Polsce nie ma takiego ryzyka. W europie związany był on z tzw. malarią lotniskową. Ukosząnia tych komarów są bolesne ale w najgorszym wypadku może po nich nastąpić reakcja alergiczna , która może zaprocentować w skrajnych przypadkach drętwieniem kończyn czy też dreszczami. Jak ochornić się przed komarami? Najlepszym sposobem ochrony domu czy też mieszkania przed nimi jest rozmieszczenie na oknach siatki anty koamorwych. Drugim sposobem są repelenty – środki zapachowe, które odstraszają komary. Istnieją na rynku również fumigatory i elektrofumigatory – które to uwalniają specjalne zapachy odstraszające komary.

JAK USUNĄĆ KOMARY?

Specjaliści wykonują wszelkiego rodzaju specjalistyczne opryski opryskiwaczem turbinowym, który jest wypełniony insektycydem. Dzięki temu pochowane w zaroślach szkodniki nie mają szans ,a przeżycie.

MUCHY

Oto owady, które prawie zawsze występują w pobliżu cżłowieka. W pobliżu lokalizacji ludzkich występują następujące muchy: muszki owocowe (drosophila spp,ścierwica (sarcophaga carnaria,mucha zielona (lucilla sericata,mucha plujka (calliphora vormitoria,mucha jesienna (fannia cancularis,mucha domowa (musca domestica)

Muchy to owady wyjątkowo ruchliwe, które szybko się rozmnażają, szczególnie w sprzyjających warunkach ( zaskakujące ale prawdziwe jest to, że jedna mucha może złożyć do 1000 jaj , a w czasie do 48 godzin wylęgają się z nich larwy). Przeciętna długość muchy to 7-8 mm, chociaż ścierwica może osiągnąć do 16 mm. Istotną ich cechą jest też to, że bardzo szybko potrafią ponownie opanować miejsca, z których zostały wytępione. Dla much atrakcyjny jest pot i wszelkie wydzieliny z rany. Najchętniej natomiast przebywają w pomieszczeniach hodowlanych i gospodarczych, tam gdzie znajdują się niezabezpieczone resztki pokarmowe czy też w pobliżu śmietników.

mucha

Mają bardzo dużą szkodliwość ze względu na to, że przebywają na odpadach ludzkich i zwierzęcych, co powoduję przenoszenie wszelakich bakterii na żywność. Co w wyniku ich postępowania przyczynia się do powstawania i wywoływania takich chorób jak czerwonka, zatrucie pokarmowe czy salmonelloza. Dodatkowo powodują schorzenia grzybiczne jak i pasożytnicze. Jedyną i podstawową ochroną przed muchami jest przestrzeganie higieny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie.

Jak pozbyć się much? W zależności od lokalizacji możemy wybrać różne metody zwalczania muchy. Tradycyjne opryski są skuteczne, ale dość krótkotrwałe. Jednak w połączeniu z metodami mechanicznymi jak pułapki na muchy doskonale się sprawdzają zwłaszcza w małych gospodarstwach, lokalach gastronomicznych oraz domach prywatnych. W dużych gospodarstwach można stosować metody biotechnologiczne, które utrzymują populację muchy całkowicie pod kontrolą.

PLUSKWA DOMOWA

( CIMEX LECTULARIUS )

 

Ulubionym miejscem przebywania pluskwy to legowisko w pobliżu miejsc do spania, a więc w materacach łóżek. Za meblami za obrazami, tapetami, w wszelakich szparach ścian i podłóg. Bardzo chętnie ten insekt przebywa w naturalnym środowisku ludzi i również dzieki nim się rozprzestrzenia. Dzięki rzenoszeniu wszelakich sprzętów domowych bielizny pościelowej, ubrania, wszędzie tam gdzie się zagnieżdziły. Najczęsciej osiąga długość około 5mm. Posiada spłaszczone ciało ciemnobrązowe, zwężające się ku przodowi. Po stronie brzusznej posiada kłujke a na głowie parę cienkich czułków. Kłujka służa do wysysania krwi, dzięki nim jest wstanie nakłuć skórę ludzką jak i innych ssaków. 

Owad ten ma zazwyczaj osiąga długość ok. 5 mm . Ma ciemnobrązowe, spłaszczone ciało, wyraźnie zwężające się ku przodowi. Na głowie znajduje się para cienkich czułków, a po stronie brzusznej kłujka. Służy ona do nakłuwania skóry i wysysania krwi. Gdyż zarówno samce i samice odżywiają się krwią. Głównie ludzi, choć czasem i innych ssaków.

Pluskwy traktują człowieka jako żywiciela i na tym polega ich największa szkodliwość. Co ciekawe dzięki temu , że podczas wysysania wpuszczają znieczulającą substancję ich ukłucie nie jest bolesne początkowo. Dopiero po pewnym czasie pojawia się pieczenie i uczucie swędzenia. Na skórze wówczas pojawia się biały pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem.

W jaki sposób uchronić się przed pluskwami? Należy regularnie przeglądać miejsca gdzie one mogą się pojawić. Duże nagromadzenie pluskiew występuję tam gdzie warunki są złe. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie pomieszczeń zamieszkanych w czystości oraz usuwanie dziur i szcelin np. w ścinach tak aby zakłócić im możliwość przedostawania się do naszych wnętrz.

PLUSKWY JAK SIĘ POZBYĆ?

 

Niestety są to najtrudniejsze szkodniki do usunięcia. Są bardzo odporne i wyjątkowo szybko się uodparniają na substancję je zwalczające. Firma PESTPATROL stosują najefektywniejszą metodę pozbywania się pluskiew tak też zamgławianie. Mgła, którą wypełniamy lokal zawiera w sobie aż 3 substancję czynne. 2 o działaniu chemicznym oraz jedną o działaniu fizycznym. I tylko i wyłącznie dzięki temu uzyskujemmy zaskakująco wysoką skuteczność w ich zwalczaniu.

Gryzonie

To prawie 40% ssaków na świecie.

SZCZUR WĘDROWNY

(RATTUS NORVEGICUS)

 

Najgorsze zagrożenie stanowią w szpitalach, gdzie przenoszą wszelakie drobnoustroję. .Niestety dostają się pod opatrunki gipsowe i żerują na brzegach ran. Atakują również ludzi z ropniakami lub chorobami skóry.

Szczególnie trudne w wytępieniu. Podstawą jest utrudnianie im w o góle zasiedlenia się. Tak też należy zapobiegać temu poprzez szczelność pomieszczeń przy rurach kanalizacyjnych i grzewczych przy listwach podłogowych itp. Regularnie usuwać wszelkie resztki jedzenia tak aby te owady nie mogły na nich żerować

 

szczur wędrowny

SZCZUR ŚNIADY

(RATTUS RATTUS)

Rónież pochodzi z Azji (z lasów południowow wschodnich) Przy pomocy środków transporty został rozprzestrzeniony na cały świat. W polsce występuję wzdłuż brzegów warty w portach miejskich i na zachodzie kraju. Zamieszkuję górne piętra budynków, hale targowem statki, piwnice, spichrze a także kanały niektórych miast. Zdecydowanie gorzej pływa niż szczur wędrowny ale co zaskakujące potrafi skakać na wysokość 1 metra.

Szczury stanowią duże zagrożenie dla zdrowia człowieka ze względu na przenoszone pasożyty i zarazki. Wyrządzaj duże szkody materialne, ponieważ przegryzają drewno, tekturę a nawet cienkie blachy powodując w ten sposób duże straty w legowiskach miejskich. Co mogą zrobić negatywnego szczury swoim postępowaniem? Np. w wyniku przegryzienia przewodów elektrycznych ich spięcie, zwalenie się podgryzionych stropów itp.

szczur śniady

ODSZCZURZANIE

 

Podstawowym sposoberm są trutki a więc wszelkie rodentycydy, które występują w takich postaciach jak: kostka woskowa, gryzki, pasta, granulat, płyn. Niestety zwierzęta te są bardzo inteligentne tak też trzeba używać coraz bardziej skomplikowanych metod ich unicestwiania, łącznie z samodzielnie przygotowywanymi truciznami, które my potrafimy opracować.

MYSZY

Podobnie jak szczury, myszy potrafią wyrządzić spore szkody materialne, jednak w mniejszym stopniu zagrażają naszemu zdrowiu. Podobnie jak szczury też jest zwierzęciem wszystkożernym. Interesują je produkty pochodzenia roślinnego (jak ziarna zbóż, nasiona traw), jak i pochodzenia zwierzęcego (może odżywiać się bezkręgowcami).

 

mysz

MYSZ DOMOWA

(MUS MUSCULUS)

Mysz domowa zwana mus musculus to najczęściej spotykany gryzoń w naszych domach, Występują w okicach ludzi ale także w piwnicachm niższych częściach budynków polach uprawnych jak i ogrodach.

myszy domowe

MYSZ POLNA

(APODEMUS AGRARIUS)

Zdarza się, że do magazynów zbożowych na zimę wędruje mysz polna, któr w lecie zamieszkuję sady łąki, pola, zarośla itp. Jej ubarwienie jest bardzo charakterystyczne, Boki oraz grzbiety jest szary lub rudawy z ciemną pręga wzdłuż całego ciała myszy, Wyrażnie odgraniczony jest spód ciała, który jest biały.

 

mysz polna

 

Czym żywi się mysz? Różnorodnym pokarmem, który jest dostęny całorocznie, A wieć zboża, trawy ale także owoce różnych rośłin, korą drzew, bulwami i korzeniami, Dzięki temy, że w danym rejonie czy okolicy może poruszać się masowo powoduję znaczne straty.

NORNICA RUDA

(MYODES GLAREOLUS)

Z rodziny nornikowatych, Ciało długości około 10 cm z ogonem nie przekraczającym 5 cm. Nornica znana jest z tego, że buduję system korytarzy. System ten (korytarzy) może zawierać łącznie nawet około 1600 metrów kwadratowych, Spotykamy ją w lasach. Nornica najchętniej wybiera tereny podmokłe porośnięte krzewami. Charakteryzują ją to, że prowadzi nocny tryb życia a w ciągu dnia zdarza się, że także wychodzi w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, Jest gatunkiem osiadłym. Ogryza korę, dzięki umijętności wspinania i skakania po gałązkach drzew owocowych. Czym żywi się nornica? To zalęzy od pory roku, Wiosna i lato to zioła, pąki drzew, kora, owady, larwy, a nieżadko także pokarm zwierzęcy. Zima i jesień to owoce, kłacza, nasiona, jak i bezkegowce. W przypadku kiedy nie może zaopatrzyć się w wystarczający pokarm zdarza się jej żerować na młodych drzewach i krzewach, jak i zjadać rośłiny cebulowe,

PUŁAPKI NA GRYZONIE

Zwlaczamy je za pomocą rodentycydów, Jak i dodatkowo stosujemy pułapki lepowe na gryzonie oraz żywołowne. Najważniejszym sposobem zwalczania tych gryzoni jest analiza poprzedzona obserwacją śladów.

 

MYSZ DOMOWA

(APODEMUS AGRARIUS)

Zdarza się, że do magazynów zbożowych na zimę wędruje mysz polna, któr w lecie zamieszkuję sady łąki, pola, zarośla itp. Jej ubarwienie jest bardzo charakterystyczne, Boki oraz grzbiety jest szary lub rudawy z ciemną pręga wzdłuż całego ciała myszy, Wyrażnie odgraniczony jest spód ciała, który jest biały.

Czym żywi się mysz? Różnorodnym pokarmem, który jest dostęny całorocznie, A wieć zboża, trawy ale także owoce różnych rośłin, korą drzew, bulwami i korzeniami, Dzięki temy, że w danym rejonie czy okolicy może poruszać się masowo powoduję znaczne straty.